Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Kristina Paparo/Unsplash
Bankowanie krwi pępowinowej zyskuje coraz większą popularność i zainteresowanie przyszłych rodziców. Zastanawiają się jednak, czy pobranie krwi pępowinowej jest bezpieczne i czy jest sens bankować krew przy narodzinach dziecka?
15 listopada obchodzimy Światowe Dni Krwi pępowinowej, dlatego też postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze wątpliwości przyszłych rodziców.
Czym jest krew pępowinowa? Krew pępowinowa, to krew, która zostaje po narodzinach i odpępnieniu dziecka w łożysku i pępowinie. To właśnie znajdujące się w niej wyspecjalizowane komórki macierzyste są bezcennym remedium na tak wiele chorób. Krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi pępowinowej, należą do grupy komórek multipotencjalnych.
Przeszczepianie komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej może nastąpić w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego. Okazuje się też, że komórki pobrane przy narodzinach są o wiele skuteczniejsze niż komórki pobrane od osób dorosłych (np. ze szpiku).
Krew pępowinowa może być wykorzystana zarówno dla nowonarodzonego dziecka, jak i jego najbliższej rodziny – tzw. przeszczep rodzinny.
Prawo do pobrania komórek macierzystych podczas porodu daje Rezolucja Parlamentu Europejskiego o dobrowolnym dawstwie tkanek oraz standard organizacyjny opieki okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia.
Pobranie krwi pępowinowej odbywa się już po odpępnieniu dziecka, więc nie niesie dla niego żadnej szkody. Jeśli rodzice wyrażą wolę pobrania krwi pępowinowej w trakcie porodu, o momencie wykonania tego decyduje położna i lekarz. Doświadczony personel medyczny pobiera bezpiecznie i szybko krew w trakcie porodu, a następnie jest ona wieziona do laboratorium w miejscu jej przechowywania – na przykład w Polskim Banku Komórek Macierzystych.
Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, a występowanie chorób autoimmunologicznych, czy nawet nowotworowych wśród dzieci wcale nie jest takie rzadkie. Krew pępowinowa leczy 80 chorób onkologicznych i hematologicznych. Przeszczep jej komórek jest również korzystny przy autyzmie czy dziecięcym porażeniu mózgowym. A komórki macierzyste ze sznura pępowinowego są szeroko stosowane w medycynie regeneracyjnej – np. rekonstrukcji neuronów, stawów i kości.
Doświadczenia przeprowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdziły, że komórki macierzyste zachowały swoje wyjątkowe zdolności (namnażania się i tworzenia kolonii) nawet po 24 latach przechowywania w stanie głębokiego zamrożenia (temp. -196°C). W uznananym i certyfikowanym banku PBKM przechowywanie ich jest więc bezpieczne i pozwala na szybki dostęp do materiału, gdy okaże się on potrzebny.
Czytaj też:
Dlaczego warto mieć plan porodu? >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.